Powershell 7 tulekul

Eile sai valmis Powershell 7 Preview 4, sellega seoses võiks sellest natke pikemalt rääkida. Seda enam et selle versiooniga on plaanis mitmed muutused.

Üks suuremaid (ja oodatumaid) muutusi on see, et selle versiooniga on plaanis parandada Powershelli kokkusobivust Windowsiga. Tundub natuke imelik sedasi rääkida, ent Powershell Core (6.x) peamine sihtgrupp oli pigem teised toetatud platvormid. Ja seetõttu ei töödanud paljud Windows Powershellis töötavad moodulid Powershell Core keskkonnas.

Powershell 7 kasutab .NET Core 3.0 versiooni, mis toob tagasi paljud funktsioonid, mis .NET Core 2.0-s olid puudu. See paneb paljud Powershell Core keskkonnas mitte töötanud moodulid loodetavasti jälle tööle. Lisaks võib veel mainida et Server 2019/Windows 10 v1809 väljatulekuga käidi üle OS-iga kaasatulevad moodulid ja paljud neist pandi Powershell Core sees tööle.

Teine suur asi on see, et uus versiooni on planeeritud asendama Windows Powershelli. Seni on Powershell Core olnud eraldi paralleelne versioon, mis ei asenda, vaid täiendab Windows Powershelli. V7 on mõeldud v5.1 asendama, nii et seni Windows Powershelli platvormile jäänud kasutajad saavad ka nautida vahepeal toimunud uuendusi ja parandusi. See on muuhulgas ka üks põhjusi, miks uus versioon on v7, mitte v6.3.

Kevadel, kui v7 Preview 1 välja kuulutati, siis teatati ka seda, et see saab olema esimene Long Term Servicing versioon pärast v6 väljatulekut. Nimelt on v7 toetatud niikaua, kuni on toetatud .NET Core 3.1. Seniste Powershell Core versioonide tugi on järginud Modern Lifecycle Support poliitikat. Selle järgi tuleb v6.2.2 uuendada uueks v6.2.3-ks 30 päeva jooksul pärast avaldamist, et tugi kehtiks. Sama loogika järgi on toetatud ka v6.1.6, kuigi ametlikult vaid septembri lõpuni (6 kuud v6.2 väljalaskest).

Funktsionaalsuse poole pealt on tegemist pigem evolutsiooni, kui revolutsiooniga. On hulk asju, mis kunagi välja lubati aga mis pole veel valmis saanud. Siis on mõned uued eksperimentaalsed funktsioonid, nagu näiteks PSForEachObjectParallel või PSTernaryOperator. Ülejäänud nipet-näpet on mõistlikum ise muudatuste logist järele vaadata.

Uue versiooni valmissaamise koha pealt on lubatud, et v7 peaks välja tulema järgmise aasta Jaanuaris.

Pisiasjana tasub veel mainida, et plaan panna v7 Windowsiga kaasa tulema tundub realiseeruvat sedapidi, et Powershell kolib Microsoft Store keskkonda.